RŮZNÉ


Na návštěvě v dětském království

Tento článek s uvedenou fotkou je z novin -Jiskra Rychnovska z 15.12.1977 a zaslal nám jej p. Juřička.


Signály k vánočním nákupům

Článek z novin Pochodeň ze dne 23.11.1984 nám zaslal p. Juřička


Vždyť je to jen Hračka

Z časopisu Květy 1977. Zaslal Karel T.


Článek z abc "Automobilka v Mnichovicích?" o Igře.

Zaslal p. Taufman
HRAČKY NAŠICH TATÍNKŮ – výstava hraček 1.12.2012-6.1.2013

Bylo mně 17 let a jel jsem s kamarádem Láďou do Prahy do Tuzexu, v kapse 70 bonů, a oba jsme hltali tu krásu modelů v tuzexové prodejně hraček u Strojimportu. Horečně jsem zvažoval, zda koupit dva soutěžní speciály v měřítku 1/24 nebo si koupit vytouženou formuli F1 Ferrari T5 v měřítku 1/14. Formule vyhrála. Láďa si koupil legendární Tyrrel P34 šestikolku a v Metru cestou do centra Prahy jsme si tyto skvosty drželi na klíně a okolí nám je závistivě obdivovalo. Psal se rok 1980...
Od malička jsem miloval vše, co mělo kola a každé hračky jsem si vážil a vyhrál si s ní. Mamka říkala, že mně stačilo dát autíčko, lehl jsem si na zem a díval se, jak se mu točí kolečka a nikdo o mně nevěděl. Dodnes si pamatuji, jak mně rodiče dovezli ze zájezdu do Vídně v roce 1968 dva opravdové angličáky, které mám schované dodnes. A nebo vytoužená Tatra 138 sklopka KDN... Byli jsme v hračkárně a mohl jsem si vybrat jaké autíčko chci. Odmítl jsem tehdy přes naléhání bratra kamion s návěsem i osobní auto na bowden za stovku, trval jsem na Tatře sklopce za 45,- Kč. Byl to pro mě tehdy poklad, který na nerovném terénu dokonale kopíroval výkyvnými koly podklad. Hračky z dětství skončily v krabici od banánů na skříni, a když jsem chodil na průmyslovku, tak je děda půjčoval sestřiným synům na hraní. Tím byl osud zpečetěn do té doby téměř netknutým hračkám.
Po nákupu prvního modelu v Tuzexu jsem začal po modelech pátrat po hračkárnách, kam se sporadicky po zboží hlavně před vánocemi dostaly, a nebo v Tuzexu, pokud jsem sehnal bony. Také jsem začal jezdit po sběratelských burzách a podmanily mě modely Bburago v měřítku 1/43. Během 80-tých let a hlavně v 90-tých letech jsem založil jejich sbírku, co do počtu jednu z největších v republice, a vydržel jsem u těchto autíček až do zániku Bburaga v Itálii v roce 2006. To se již u nás daly volně koupit a hlavně starší a vzácné kousky jsem kupoval na aukcích po celém světě. Po konci Bburaga jsem se rozhodoval co dál, a tak mě nostalgie z mládí přivedla na myšlenku pořídit si hračky které jsem kdysi měl a o které jsem přišel. Postupem času začaly přibývat i ty které jsem jako děcko neměl, ale toužil po nich a tak začala vznikat sbírka českých hraček mého mládí. Časem se mi povedlo získávat i kousky z okolních států bývalého východního bloku, kde hlavně východoněmecké a ruské hračky měly překvapivou úroveň. Na naše československé samozřejmě neměly, vždyť vzpomeňte kdo jste měl nějaké autíčko na bowden, klíček či setrvačník Ites, KDN, Směr či Igra – nebyla to krása? Reálné modely opravdových aut jako Liaz, Tatra, Praga, traktorů Zetor, autobusů nebo osobáků Tatra a Škoda – to vše bylo snem každého kluka najít pod vánočním stromečkem. Málo které se do dnešních dnů dochovalo v původním stavu, proto téměř každé musí projít nejdříve důkladnou očistou a následně opravou a doplněním chybějících dílů, aby získalo svůj původní vzhled.
Odpoutejte se od starostí všedních dní a vraťte se zpátky do minulosti Vašeho dětství. Přijďte si tyto krásné hračky ze sbírky Miloslava Zavřela připomenout na jejich výstavu v Galerii Hlinsko, kde budou doplněny o vláčky a kolejiště Zdeňka Jeníčka. Oba jsou hlinečtí sběratelé, které jistě potěší pokud jim nějakou hračku do sbírky nabídnete.

Miloslav Zavřel, sběratel hraček, Hlinsko.
Tel. 606 623 673
E-mail: miloslavzavrel@seznam.czStrojsmalt plotovar na výrobu vedierok.

foto I. Kolečanský


Velmi zajímavé foto - pro sběratele !!!!!
Utěrky s reklamou nákladních aut,

Věnováno p.Holinským


Tašky na naše staré hračky

foto F.Kuneš


Zaslal p. Radim David
Brožúra bola vydaná v roku 1967,pri výročí podniku Omnia.
Igelitová taška KDN
Polotovar

Polotovar plechu z kterého se vysekávali plechy na kbelíky, na
tom plechu je nalepený tenký papír,aby se při manipulaci nepoškrábal
natlačený vzor, v tomto případe šlo o vzor Strojsmaltu. Foto nám zaslal p. Igor KolečanskýZaslal František Kuneš

Katalog hraček - IGRA


Zaslal František Kuneš

HRAČKY ITES - katalog


Omnia Pohorelá

Zaslal Jozef Krnáč


Richtrovy Kotvové stavebnice kamenné
Dětem pro radost - IGLA
Propagační materiály hračekPropagační materiály hraček
Vlaječka SMĚR
Propagační materiály hraček
Propagační materiály hraček
Céčka

Kdo je v osmdesátých letech neměl, ten jako by nebyl. Původně se jednalo o součást bytových závěsů, pak se z nich stalo sběratelské šílenství a sehnat je v obchodě bylo téměř nemyslitelné. Později se začala vyrábět i jiná písmena, čísla a symboly (S,H,E,B,A,G,Z,X,2,3,§ atd.) v mnoha barvách, včetně průhledných a fosforeskujících. Dnes se opět vyrábí a jsou běžne dostupné v obchodech či na internetu.


Víte, kde si Píďa koupil sedana?

Článek z časopisu ABC 1958.
Foto M.Dostál


Traktory pod stromečky celého světa

Článek z časopisu ABC 1975.
Foto M.Dostál


Článek z časopisu Technický magazín 1961
Příloha časopisu ABC

Tři pohlednice z časopisu ABC ročník 1969. Foto J.Kubela


Dostupná literatura

Království automobilových modelů 1992: v knize je kapitola věnovaná ČSSR modelům, cena 29,-Kč v roce 2006.
Rukověť sběratele hraček: kniha převážně o československých hračkách (částečně obsahuje i propagaci aktuálně vyráběných hraček). Cena v roce 2006 99,-Kč.Old Timers

Igelitová taška s potiskem Old Timerů IGRA.


Aerovka červená...

Článek z časopisu Automobil 3/1976.


Igra
Směr přívěsek
Leták KDN miniauto

Foto poskytl sběratel p.Holinský - DĚKUJEME© 2006 StareHracky.cz • Veškeré ochranné známky vyobrazené na těchto stránkách jsou majetkem jejich oprávněných vlastníků a jejich použití je chráněno zákonem. Ochranné známky těchto výrobců jsou na těchto stránkách vyobrazeny pouze za účelem informování veřejnosti o původu a výrobci takto označeného zboží.